Author Topic: Biciklisticke mape po BiH - preporucujem!  (Read 9399 times)

XXL

• *
    • View Profile
Biciklisticke mape po BiH - preporucujem!
« on: March 21, 2009, 02:50:56 PM »
Prije svega da pozdravim sve forumase nakon dugog zimskog sna :)

Mozda neki znaju za ovo, ali za one koji poput mene nisu znali do danasnjeg dana, zelim da podijelim jedan dobar link:

http://www.bikemap.net/route/135505#lt=44.05293&ln=18.30769&z=13&t=1

Stranica radi na fazonu Google Eartha i u nju svako moze da ucrta biciklisticku, planinarsku ili neku drugu turu kako bi drugima olaksao u planiranju istih. Nakon jednostavnog unosa rute stranica automatski izracuna predeni put i ukupnu nadmorsku visinu ture. Moguce je staviti kraci opis ture, a mozda i slike (nisam jos stigao da pogledam detaljnije :D)...

Ja sam danas unio turu koja se nalazi na linku, a ako skrolnete malo do Sarajeva naci cete jos 12-13 tura.
Ako maksimizirate mapu vidjecete ture po cijeloj Evropi sto je fantasticna stvar za one koji planiraju godisnje odmore.

Mene je stranica odusevila, pa rekoh da podijelim sa vama :)

Zamolio bih one koji imaju malo vise predjenih kilometara da se nakane nekada i da ocrtaju neke popularne ture kroz BiH pa da pokazemo svijetu da i nasa zemlja ima sta da ponudi brdskim biciklistima :)

XXL

• *
    • View Profile
Re: Biciklisticke mape po BiH - preporucujem!
« Reply #1 on: March 21, 2009, 03:01:16 PM »
Jaooo :)

Sa desne strane imate dijagram nadmorskih visina. Kada mishom predjete preko njega pokaze vam na ruti gdje je ta nadmorska visina, koliko je udaljena od pocetka i na kojoj tacno nadmorskoj visini :)

Ma odlicno :)

AlbA

• Bajker
    • View Profile
    • Email
« Reply #2 on: March 21, 2009, 03:22:49 PM »
Odlicno ;D
In mountain biking there is no destination, just the bike, rider, and a place to ride!

meri

• Guest
« Reply #3 on: March 21, 2009, 08:44:10 PM »
Znam da zvuci malo neskromno, ali pogledaj www.mtb.ba
Rijec je o stranici koju Mekee i ja gradimo u zelji da promovisemo potencijale BiH za brdski biciklizam (naravno, nekomercijalno). Staze koje smo postavili su snimljene GPS-om za razliku od ovih koje su samo 'ucrtane' mishem na Google Earthu, a takodje prate ih i vertical profili te fotosi raskrsnica.
Naime, ovdje se postavlja  pitanje sta sa stazama koje se bas najbolje ne vide na Googlu (npr. Ozren ili sl. gdje makadamski put prolazi kroz gustu sumu pa se gotovo i ne vidi). Osim toga, ovdje nemamo upute za skretanje. Najkorisnija informacija ovakvih mapa je kad se covjek nadje pred raskrsnicom u sumi - uputa tipa: skreni lijevo. No, link je svakako za pohvalu makar i kao mjesto gdje se mogu pronaci ideje za interesantne ture. U tom smislu hvala ti sto si ga javno publikovao.

XXL

• *
    • View Profile
« Reply #4 on: March 21, 2009, 08:56:35 PM »
Meri,
Nema razloga za skromnost sto se tice vase stranice. Bio sam na njoj i jako mi se svidjela upravo zbog mapa koje ste postavili. Da ne govorim o knjizi koju sam i ja dobio :)
Hvala vam za taj trud.

Medutim, problem (ako to mozemo nazvati problemom) je sto vasu stranicu ureduju samo dva covjeka, ti i Mekee, te ne mozete stici sve materijale da unesete. Na ovoj stranici svako moze da unese neku turu koju je prosao, pa makar i "odokativno", pa neka ljudima bude makar za orijentira kada nesto planiraju kao sto ti rece. Ako nista drugo, ako neko planira negdje da ide, moze sebi sam nacrtati turu i na taj nacin dobiti okvirne podatke o daljini i usponu. Mnogi su do sada koristili samo Google Earth jer nema svako GPS.

U svakom slucaju, na mtb.ba vec sada ima tura koje planiram ove godine da prodjem, ako Bog da, a nadam se da ce ih biti jos vise sa onako detaljnim pojasnjenjima :)
Neka ova stranica bude samo dodatni izvor pored vase :)

meri

• Guest
« Reply #5 on: March 21, 2009, 09:12:11 PM »
Ok. Mozda ovo nije mjesto za diskusiju o mtb.ba ali mi svakako planiramo omoguciti i drugima da unose staze, jedino je problem sto smo i sami sebi postavili previsoke standarde (snimanje GPS-om, fotografija svake raskrsnice, svakog izvora vode, znamenitosti usput, opis puta, galerija fotografija itd itd). Stoga, pomoc je dobrodosla. U tom smislu rado cemo primiti i svaki prijedlog, kritiku i sl. a nadam se da cemo do pravog pocetka sezone unijeti i ostale staze koje imamo snimljene ali bas zbog ovog silnog detaljisanja jos nisu ubacene.
Generalno, nasa je zelja da mtb.ba stavimo na raspolaganje svim biciklistima, svim klubovima (naravno, prije svih BBK Igman) i svim ljudima dobrih namjera a narocito onima koji nemaju previse iskustva u brdskom biciklizmu.

Sto se tice ove web stranice koju si dao, isto kao i Wikipedia, problem je sto je omoguceno da svako unosi podatke kako misli da je najbolje pa imamo ture, npr. tipa Mostar-Ston sto je besmislica jer je rijec o magistralnoj cesti preopasnoj za voznju bicikla.

mekee

• Guest
« Reply #6 on: March 21, 2009, 11:51:03 PM »
@XXL

Problem "uredjivanja" (ako se tako moze nazvati) stranice je ocigledan. To je fakat stvar na kojoj smo zakazali ali je to najvishe zbog mene jer pokusavam da napravim sto bolju tehnicku pozadinu svega. Uglavnom, da ne duljim, plan i jeste da se ubrzo u rad mtb.ba transparentno ukljuci veci krug ljudi koji ce uredjivat sadrzaj stranice ;)

Sto se usporedbe ove dvije stranice tice, naravno da je bikemap.net (za koju odavno znam) neprikosnoveno tehnicki napredniji u odnosu na mtb.ba, medjutim u jedno stavci kaska - individualnom pristupu svakoj stazi i principu slika i upustava svake raskrsnice na samoj mapi. Mana je onaj interaktivni visinski porfil koji je vezan za mapu (pomjeranjem kursora na njemu pomjera pokazivac na mapi) ali se i na tome radi na mtb.ba  ;)

Haj sad dosta reklame, hahah  ;D

XXL

• *
    • View Profile
« Reply #7 on: March 22, 2009, 11:07:59 AM »
Ma vjerujte, da ljudi ovdje ne znaju za vas dvojicu i ono sto radite, prvi bih ovdje postao link na www.mtb.ba :)

Dino1

• *
    • MSN Messenger - drug_tito-domace_i_frisko@hotmail.com
    • Yahoo Instant Messenger - dinopecar@yahoo.com
    • View Profile
    • Facebook
    • Email
« Reply #8 on: March 22, 2009, 12:31:47 PM »
Koliko je KM ova turica gore ? :) izgleda povelika  ;D
- GT -

XXL

• *
    • View Profile
« Reply #9 on: March 22, 2009, 04:49:44 PM »
Koliko je KM ova turica gore ? :) izgleda povelika  ;D

Hehe.. Jel para ili kilometara :)

Oko 50 kilometara. Inace, raja sa CC-a je vec vozila ovu turu, samo sto su krenuli iz Dabravina i dosli do Ilijasa, te je time tura bila kraca.

Ovdje je Tricky dao ideju:

http://www.ciklocentar.com/forum/index.php?topic=1389.0

A ovo je realizacija :)

http://www.ciklocentar.com/forum/index.php?topic=1350.0

Slike dovoljno govore :)

MarioMO

• *
    • MSN Messenger - mpyski@gmail.com
    • View Profile
    • Xsport.ba
« Reply #10 on: March 27, 2009, 06:21:57 PM »
Staze koje smo postavili su snimljene GPS-om za razliku od ovih koje su samo 'ucrtane' mishem na Google Earthu,

Moguće je uploadati kml fajl iz googla na stranicu, a sa svakog GPS uređaja ga možeš exportrati u google. Ono što mi se još sviđa na ovoj stranici je mogućnost downloada kml i gpx-a što je za mene nedostatak na  www.mtb.ba .

Da me se krivo ne shvati, www.mtb.ba mi se čini kao odličan projekt kojem bih svakakako dodao mogućnost da više ljudi editira stranicu i mogućnost downloada ruta u bilo kakvom obliku. Na kraju krajeva, skretanja i nisu toliko bitna kad je već sada cijena moitela sa ugrađenim GPSom nekoliko stotina maraka, a i externi GPS se nađe na netu za pedesetak mara.

E sad sam otiš predaleko :)

Pozz
BudiMiGesundIUzBrdoSchnell

mekee

• Guest
« Reply #11 on: March 27, 2009, 06:53:50 PM »
Staze koje smo postavili su snimljene GPS-om za razliku od ovih koje su samo 'ucrtane' mishem na Google Earthu,

Moguće je uploadati kml fajl iz googla na stranicu, a sa svakog GPS uređaja ga možeš exportrati u google. Ono što mi se još sviđa na ovoj stranici je mogućnost downloada kml i gpx-a što je za mene nedostatak na  www.mtb.ba .

Da me se krivo ne shvati, www.mtb.ba mi se čini kao odličan projekt kojem bih svakakako dodao mogućnost da više ljudi editira stranicu i mogućnost downloada ruta u bilo kakvom obliku. Na kraju krajeva, skretanja i nisu toliko bitna kad je već sada cijena moitela sa ugrađenim GPSom nekoliko stotina maraka, a i externi GPS se nađe na netu za pedesetak mara.

E sad sam otiš predaleko :)

Pozz

.kml i .gpx formati staza ce definitivno biti dostupni, trenutno kontam najbolji nacin njihove distribucije jer postojeci sadrze mnoge meta podatke nebitne korisnicima. Kad ocistimo fajlove, ciste staze cemo staviti za download  ;)

MarioMO

• *
    • View Profile
    • Xsport.ba
« Reply #12 on: March 27, 2009, 06:58:52 PM »
Pozdravljam.  :)

A što se čišćenja tiče, kombinacija Ozi Exporera i Google Eartha to odradi za par minuta.  ;)
« Last Edit: March 27, 2009, 07:01:02 PM by MarioMO »

meri

• Guest
« Reply #13 on: April 09, 2009, 02:40:48 PM »
A sta kad dodjes na raskrsnicu a nemas signal mobitela?
Salim se, kompletan koncept www.mtb.ba je orijentisan korisnicima od kojih se ne ocekuje veliko znanje iz topografije, tehnike i uopste, trebalo bi da omoguci kretanje bez ikakve tehnologije. Dovoljno je prethodno zapisati (najbolje odstampati) raskrsnice sa uputama i slobodno krenuti u planinu. Na taj fol je objavljena knjiga "Vodic za brdski biciklizam u BiH".
Download kml-a ili gpx-a ce doci svakako.
Sto se tice omogucavanja da vise ljudi postavlja sadrzaje vrlo rado cemo to omoguciti (zasad nam posaljite vase trackove) ali bilo bi dobro ako je moguce na isti nacin prikupiti i fotografije raskrsnica i vaznih tacaka. Za pocetak, posaljite nam prijedloge zanimljivih destinacija pa i to je nesto, zar ne?

MarioMO

• *
    • View Profile
    • Xsport.ba
« Reply #14 on: April 09, 2009, 02:52:38 PM »

A sta kad dodjes na raskrsnicu a nemas signal mobitela?

Mada mislim da si samo nespretno izrazio, trebaš GPS signal, a njega imaš svugdje  :D
A što se tiče trackova, uploadao sam ih na www.bikemap.net, tako da ih možeš pokupiti od tamo bez problema.
« Last Edit: April 10, 2009, 06:00:12 PM by MarioMO »