Author Topic: Treskavica, Trnovo - izvor Željeznice i Skok slap, 04.05.2009  (Read 2683 times)

Velebit

• Veteran
    • View Profile
Eto izvještaja sa kratke poslijepodnevne ture po sjevernim obroncima Treskavice.

Nakon obavljenog posla i kišice u Sarajevu morao sam krenuti na jug poslom ali bicikl je naravno u autu. Sunce se pojavilo nešto prije Trnova i sve je bilo jasno. Opet nadjoh idealno mjesto za parkiranje pored policijske stanice i odjurim u 16h prema Željeznici. Divota od riječice, a tek kad sam stigao na izvor. Nisam mogao stati slikajući i milujući mahovinu po stijenama. Prediva mekoća mahovine i pitomi ugođaj oko izvora me općinila i tek grmljavina iz smjera Jahorine upozorila da imam malo vremena. Odjurim natrag za Turove i pravac pl. kuća na Sustavcu. I tamo je lijepo, sve uredjeno, zaista sam se iznenadio. Puteljak do slapa Skok odlično je označen. Tu sam neoprezno smočio kompletno cipele i čarape. Grmaljavina opominje sa Jahorine, mokre noge i sumrak me sprečavaju da odjurim do jezera. Brzi spust nazad i kapljice kiše u Trnovu više ne smetaju. Djeca me pozdravljaju i osjetih kao da više nisam stranac.

Ljudima koji su označili sve staze i uredjuju dom svaka čast, zaista su vrijedni.

Detalji rute (profil, slike, GPS tracklog i GE mapa) na:

http://www.takeadventure.com/index.php?option=com_content&view=article&id=214

Pozdrav

PS. Jel netko zna otkud to ime Željeznica?

Almedin

• *
    • View Profile
    • Email
Re: Treskavica, Trnovo - izvor Željeznice i Skok slap, 04.05.2009
« Reply #1 on: May 08, 2009, 07:19:43 AM »
Interesantno je da se ovih dana intezivno raspitujem za ovu rutu, pitao sam Ozyja, Merija i neku lokalnu raju s tog terena kakva je situacija za otici. Na lokaciji vodopada Skok 1995 godine proveo sam 35 dana terena. Bio je rat pa se ta preljepa priroda tog terena nije dozivljavala na pravi nacin. Ranijih godina nisam planirao gore ici zbog ne poznavanja situacije sa minama prije svega pa i zbog relacija izmedju lokalnog stanovnistva. Hvala na izvjestaju puno mi znaci, ali molim te za malo detaljniji opis puta od PD Sustavac do vodopada.

Pozdrav.

Velebit

• Veteran
    • View Profile
« Reply #2 on: May 08, 2009, 08:25:27 AM »
Hvala na izvjestaju puno mi znaci, ali molim te za malo detaljniji opis puta od PD Sustavac do vodopada.

Eto drago mi da su nam se poklopili interesi. Kao što si vidio iz izvještaja i sam sam bio iznenadjen kako mi je pitomo izgledao taj kraj, prvenstveno zbog dobro markiranih staza, ali tu su i pokošene livade u selu, mostić na Željeznici itd. Svojevremeno sam naišao na link http://pdt.fotokutak.com/ koji mi je pomogao da otprilike shvatim kakva je situacija. Web informacija je nekad i pogrešna, treba biti oprezan, no ovaj puta je sve kako piše, čak i bolje.

Od planinarske kuće kreneš uz tablu koja upozorava na mine i da se treba kretati isključivo po svježe markiranim stazama. U početku to je markirani šumski kolni put koji prati potok Hrasnicu. Sa druge strane potoka ide očigledno širi put ali on nije markiran. Kroz šumu se izadje do jedne male čistine gdje je potok sa lijeve strane i tu izlazi već spomenuti širi put koji nije markiran. Dalje kreće uspon markiranom stazom i na obilježenom raskršću ideš lijevo za Skok (desno je za jezera). Prolazi se i pored ruševine brvnara koje su izgleda bile korištene tokom rata. Malo dalje je opet obilježeno raskršće za slap Skok i dalje vodi plavo bijela markacija kroz šumu do slapa. Prije slapa treba preći potok. Od zadnjeg označenog raskršća do slapa je nekih 200 metara. Kompletna trasa je vrlo lagana za orijentaciju jer sve je 100% označeno. Ni karta nije potrebna  :).

Nadam se da sam pomogao, pozdrav.
« Last Edit: May 08, 2009, 08:28:08 AM by Velebit »

Nino K.

• Šef raje
  • Administrator
    • View Profile
    • Email
« Reply #3 on: May 08, 2009, 10:32:15 AM »
Dalje od Sustavca ne bih preporučio da se ide bez vodiča koji dobro poznaje teren!!! I pored toga, potreban je krajnji oprez- iako je sve markirano do Velikog jezera uvijek se može desiti previd i pogrešno skretanje. Treskavicu dobro poznajem ali sam 3 puta (na turi voženoj oktobra 2005) skrenuo gdje ne treba. Inače turu je vozilo 30 članova BBK Igman (Turovi-Sustavac-Veliko jezero-Crno jezero-nazad-Trnovo-Krupac-Sarajevo) a istu planiramo opet tokom ovog ljeta...

Almedin

• *
    • View Profile
    • Email
« Reply #4 on: May 08, 2009, 11:16:41 AM »
E u toj porusenoj brvnari provedoh 35 dana svog života-nažalost. A fakat je gore opasno što se mina tiće jer su se linije stalno pomjerale. Ja sam bio u zimi i vodopad Skok se smrzne, pa kad je otoplilo odvale se nocu ogromne ledenice i tutnja cijeli onaj kanjon. Priroda je gore stvarno super , šteta što je sad taj strah od mina stalno prisutan.

Velebit

• Veteran
    • View Profile
« Reply #5 on: May 08, 2009, 11:47:46 AM »
E u toj porusenoj brvnari provedoh 35 dana svog života-nažalost.

Svako zlo za neko dobro  ;). Brvnara je i dalje tamo ali bez krova. Sa minama se zivjelo i zivjet ce se i dalje..................
Ako ides u taj kraj svakako posjeti izvor Željeznice ako ga vec nisi posjetio.

Sretno i pozdrav

Almedin

• *
    • View Profile
    • Email
« Reply #6 on: May 08, 2009, 01:23:11 PM »
Hvala.

Tricky

• Veteran
    • View Profile
« Reply #7 on: May 09, 2009, 08:20:25 AM »
ali spust od vodopada skok do turova je predobar...meni je licno drazi krug sa izvora zeljeznice preko godinjskih bara i turovog stana na sustavac, pa do vodopada i nazad u turove.
Explosive Ordnance Disposal (EOD) is a science of vague assumptions based on debatable figures derived from inconclusive experiments, performed by persons of doubtful mental capability with instruments of problematic accuracy.

Almedin

• *
    • View Profile
    • Email
« Reply #8 on: May 10, 2009, 09:36:10 AM »
Odvozio sam komplet turu, izvor zeljeznice pa preko sustavca na slap. Super tura. Hvala Velebitu na informacijama i pomoci.

Velebit

• Veteran
    • View Profile
« Reply #9 on: May 10, 2009, 11:11:58 AM »
Odvozio sam komplet turu.

Bravo, odmah si odradio  ;). Sad u vrijeme mira sigurno je i dojam bolji.

Pozdrav

meri

• Guest
« Reply #10 on: May 10, 2009, 11:57:31 AM »

PS. Jel netko zna otkud to ime Željeznica?

Nisam siguran za ime Zeljeznice, ali nedaleko od ovog Trnova nalazi se lokalitet "Rajski do". Mislim da samo ime sve kazuje, hahaha.

Generalno, iako su planine kao i djeca pa je tesko odrediti koje ti je draze, Treskavica spada u sami vrh po ljepoti i raznolikosti. Ja sam je imao priliku pohoditi davno prije rata, planinareci. Nazalost, budale su zaratile i zagadile ovu ljepotu minama.

Zahara

• Veteran
    • View Profile
« Reply #11 on: May 11, 2009, 10:03:54 AM »
Izvor, kazani Željeznice i vodopad Skok kratka ali slatka tura. Treskavica baš krije neizmjerne ljepote. Možda je bilo malo kasno za jezera ipak je potrebno od Sustavca do Velikog jezera 1,30h hodanja bez pauze. Na Velikom i Crnom jezeru sam bila dva puta oba pjeske, jednom smo Oz i ja  isli na Kazane, Turove, pa na Sustavac isto u cilju da se popnemo do jezera. Poslije Sustavca ona livada je bila jedva prohodna jer je bilo ljeto i visoka trava. Ali nas to nije sputavalo. Penjali smo se kroz sumu, gurali, nosili i vozili bicikla i stigli do Glibavca (potok koji se kasnije pretvara u Skok), ali smo nakon toga odustali. Teren je dosta težak i gromade stijena otežavaju i guranje bicikla.   

Što se tiče imena Željeznica hmmm, pa možda jedino da je u svom sastavu bogata tim metalom???  ??? Velebite otkrij nam tajnu!
Bolje izgubiti trenutak u zivotu, nego izgubiti zivot u trenutku!

Almedin

• *
    • View Profile
    • Email
« Reply #12 on: May 11, 2009, 10:18:33 AM »
Isao sam na turu sa sinom tako da nisam ni planirao do jezera jer njemu je to ipak previse. Mogu vam reci da su cudne emocije vidjeti onu srusenu brvnaru u kojoj sam boravio 35 dana 95, sve mi je totalno drugacije valjda i zbog cinjenice da sam bio zimi. Nisam skretao sa markirane staze pa me malo cudi Zahara i Ozy da ste smjeli kroz travu, ipak bio sam gore pa znam da je svako stavljeo mine ispred rovova. Doduse konkretno oko slapa gdje smo mi bili nije bilo logike postavljati mine ali ipak crv sumnje mi nije da skretati sa staza. Onaj gore dio mi je bas ono prava planina sa potokom , ma super. Svaka cast Velebitu ipak je njemu teren malo poznat .

OZ

• Veteran
  • Nu!
    • MSN Messenger - ozy.ba@hotmail.com
    • View Profile
    • LiveMap
« Reply #13 on: May 11, 2009, 10:28:01 AM »
Kroz travu smo isli samo tamo gdje smo bili 100% sigurni za mine.
To su putevi koji su samo zarasli travom, a kad nisu zarasli onda su obični, planinarski koji nisu zarasli. ;D
Drugim riječima, putevi su pređeni prije, ali pješke.
Živjela Treska, ali bez mina!
Uzdravlje.

Almedin

• *
    • View Profile
    • Email
« Reply #14 on: May 11, 2009, 10:33:28 AM »
Ozy ne znam za tebe ali vjeruj mi da svaki put to pomislim kako je strava ili bolje receno ne nadoknadiva steta te mine po planinama. Ja fakat kad hodam po livadi ma nema veze jeli tu bila nekad linija ili ne osjetim neku nelagodu i dozu straha. Uzivo sam dozivio kad mi drug stade na minu na terenu iznad Nisica nikad to ne mogu izbit iz glave. Ali j...... ovu temu vazno je uzivati u prirodi. Pozdrav